Blog

Energia i ciepło za darmo dzięki Pompie Ciepła

Energia i ciepło za darmo dzięki Pompie Ciepła

Pompy ciepła należą do najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Wykorzystują one tzw dolne źródła ciepła: energię słoneczną zgromadzoną w ziemi, wodach gruntowych, powietrzu atmosferycznym oraz energię geotermalną. Dolne źródła ciepła należą do źródeł odnawialnych i w przeciwieństwie do paliw stałych są dostępne w nieograniczonej ilości i bezpłatnie. Dzięki pompie ciepła wykorzystującej opisane wcześniej źródła ciepła,istnieje możliwość ogrzewania budynku w sposób oszczędny oraz przyjazny środowisku. Ponadto montaż pomp ciepła nie wymaga pozwolenia na budowę.

Czyste i ekologiczne grzanie bez oleju, gazu lub węgla

Zapotrzebowanie na paliwa kopalne, takie jak olej i gaz stale wzrasta a ograniczone zasoby ciągle maleją. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła chronimy środowisko oraz obniżamy koszty eksploatacyjne oraz konserwacji. Pompy ciepła należy do najbardziej niezawodnych i najbezpieczniejszych urządzeń grzewczych,nie wymagają komina spalinowego, przyłącza gazowego lub zbiorników oleju opałowego i zbiornika gazu ciekłego

Jest urządzeniem najekologiczniejszym. Pompa ciepła jest urządzeniem przyczyniającym się do ochrony środowiska.

Użytkowanie

Pompy ciepła to urządzenia ciche, całkowicie automatycznie i nie wymagają konserwacji. Nie potrzebny jest serwis, kominiarz oraz miejsce na składowanie opału. Dzięki temu zyskujemy spokój, bezpieczeństwo oraz dodatkowa przestrzeń. Pompa ciepła nie stanowi zagrożenia pożarowego ponieważ nie wytwarza żadnego płomienia, nie ma również ryzyka ulatniania się paliwa jak w przypadku gazu czy oleju. Tym samym należy do najbardziej bezpiecznych rodzajów ogrzewania. Nie wymaga specjalnego pomieszczenia- kotłowni(kompaktowa budowa)

Energią napędową dla sprężarki jest prąd elektryczny. System grzewczy z pompą ciepła oferuje najwyższy komfort ogrzewania i obsługi. Oddawanie ciepła odbywa się przeważnie poprzez niskotemperaturowy system ogrzewania, który w każdej chwili gwarantuje przyjemny i zdrowy klimat pomieszczeń. Można to zrealizować jako ogrzewanie podłogowe, ścienne lub tradycyjne. Pompy ciepła mogą być także stosowane dla proekologicznej modernizacji istniejącego systemu ogrzewania.

Grzeje i chłodzi

Poza chłodną zimą mamy również gorące lato, coraz istotniejsze staję się chłodzenie odgrywa ono coraz ważniejszą rolę. Istnieją rozwiązania na pompach do ogrzewania i chłodzenia w jednym systemie. Zimą pompa ciepła pracuje jako energetycznie efektywne urządzenie grzewcze. Latem służy do chłodzenia.

Latem powierzchnie w podłogach, ścianach lub elementach grzejnych są wykorzystywane do chłodzenia. Chłodzenie dużymi powierzchniami daje przy normalnych obciążeniach cieplnych komfort bez efektu przeciągu.

Najpopularniejszą i najtańszą pompą ciepła jest pompa zasobnikowa do grzania CWU powietrze-woda.

Typy pomp ciepła

Te najczęściej stosowane do ogrzewania domów można sklasyfikować w zależności od sposobu pozyskiwania ciepła i przekazywania go do pomieszczeń na urządzenia typu:

  • solanka/woda – odbierają ciepło z gruntu za pomocą wymiennika gruntowego, w którym krąży trudno zamarzający roztwór glikolu (nazywany solanką), pośredniczący w wymianie ciepła między gruntem a czynnikiem roboczym pompy. Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania; 

  • bezpośrednie parowanie/woda – gruntowy wymiennik ciepła jest jednocześnie parownikiem pompy, a więc w ułożonych w ziemi rurach krąży czynnik roboczy, który w nich odparowuje. Dzięki wyeliminowaniu roztworu glikolu i dodatkowego wymiennika pośredniczącego w wymianie ciepła uzyskuje się większą sprawność systemu. Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania; 

  • bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie – gruntowy wymiennik ciepła jest jednocześnie parownikiem pompy, a instalacja grzewcza (wodne ogrzewanie podłogowe) jest skraplaczem. Ani w wymienniku gruntowym, ani w instalacji grzewczej nie ma płynu pośredniczącego w wymianie ciepła, dzięki temu efektywność tej pompy jest największa; 

  • woda/woda – parownik pompy jest ogrzewany wodą czerpaną ze studni, rzeki lub jeziora. Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania; 

  • powietrze/woda – parownik pompy jest ogrzewany powietrzem. Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania; 

  • powietrze/powietrze – parownik pompy jest ogrzewany powietrzem. Ciepło ze skraplacza ogrzewa powietrze nawiewane do pomieszczeń; 

  • woda/powietrze – parownik pompy jest ogrzewany wodą. Ciepło ze skraplacza ogrzewa powietrze nawiewane do pomieszczeń

 

 

ŹRÓDŁO CIEPŁA

Na co zwrócić uwagę wybierając aby dobrać odpowiednie źródło ciepła do swojego domu?

Wybór sposobu ogrzewania budynku to decyzja jaką podejmujemy na lata. Zależy nam na tym by instalacja grzewcza zapewniała komfort, ciepło a jednocześnie była niedroga w eksploatacji,prosta i niekłopotliwa w obsłudze.

Ciężko odnaleźć uniwersalne rozwiązanie dla każdego.Z całą pewnością dobór odpowiedniego urządzenia ułatwia wizyta fachowca na obiekcie. Wybór sposobu ogrzewania jest zawsze tematem indywidualnym dostosowanym do potrzeb, wymagań i oczekiwań naszych klientów. Są jednak pytania które każdy powinien sobie zadać wybierając dogodne dla siebie źródło ciepła oraz informację z jakimi powinien się zapoznać. Posiadając wieloletnie doświadczenie w zakresie techniki grzewczej chętnie podzielimy się swoją wiedzą.

Dobór źródła ciepła

Każde źródło ciepła dla domu możemy oceniać w trzech kategoriach:

  • koszty instalacji, lub modernizacji;

  • koszty eksploatacji;

  • łatwość obsługi;

Nie ma rozwiązania które zapewniałoby pełną satysfakcję w każdej z powyższych kategorii. Zwykle musimy pójść na kompromis i zastanowić się na czym najbardziej nam zależy. Jeżeli chcemy mieć instalację łatwą w obsłudze i o niskich kosztach eksploatacyjnych zwykle musimy więcej zainwestować w źródło ciepła, sterowanie oraz osprzęt. Natomiast oszczędzając przy zakupie źródła ciepła oraz montażu, możemy uzyskać tańsze urządzenie, natomiast w eksploatacji wymaga dużego wysiłku i nakładów czasowych,podtruwania organizmu oraz trucie otoczenia .Warto przemyśleć tą kwestie pamiętając że oszczędności na początku nie opłacają się w perspektywie czasu a dobrze zainwestowane pieniądze zwrócą się podczas użytkowania automatycznych kotłów z podajnikami, które sterują procesem spalania,spalając mniej paliwa emitują mało związków toksycznych, obniżając ilości zakupu paliw i nie wymagają obsługi.

Rodzaj paliwa i dobór kotła

Najtańszym dostępnym na rynku paliwem jest drewno,miał,muł,flot spalane w kotłach zasypowych tworzą dużą ilość związków toksycznych emitowanych do atmosfery, nie są wcale najtańsze z uwagi na duże ilości spalanego paliwa, nie do końca obniżające koszty eksploatacji.Obsługa palenisk zasypowych absorbuje bardzo dużo czasu, truje środowisko i zdrowie użytkowników, koszty kotła są w tym wypadku niewysokie. Niestety w przypadku kotłów zasypowych na drewno czy muł nie ma mowy o bezobsługowości. Należy regularnie i własnoręcznie dostarczać paliwo. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ogrzewania kominkowego, który ma bardzo niską sprawność.

Istnieje inna możliwość jaką są automatyczne kotły węglowe obsługujące również inne paliwa stałe (jak pellet, zrebki, zrzynki, wióry,miał,ekogroszek,zboże zroszone). Kotły automatyczne z podajnikami działają bezobsługowo, istnieje nawet możliwość sterowania takiego kotła za pomocą telefonu, modułu gsm. W wyposażeniu kotły te mają również zapalarkę do węgla i innych paliw, PID-a i sprzęgło przeciążeniowe(bezzawleczkowe). Mamy więc kocioł wygodny,nieco droższy,na tanie paliwo natomiast wymagający odpowiedniej ilości miejsca w kotłowni.

Kolejną możliwością jest ogrzewanie gazowe, które musi zostać dobrane precyzyjnie technicznie do istniejących instalacji lub wykonanie instalacji do kotła.Im droższe urządzenie tym niższe koszty eksploatacyjne. Eksploatacja jest całkowicie bezobsługowe i najwygodniejsze i przy odpowiednim doborze przystępna cenowo i nie wymagająca dużej kotłowni.

Ogrzewanie pompą ciepła całego domu i CWU jest bardzo komfortowe, najwyższej klasy pompa ciepła z dolnym źródłem gruntowym jest najbardziej zaawansowana technicznie i wymagająca w wykonaniu, droga w inwestycji i charakteryzująca się powolną amortyzacją.Natomiast pompy ciepła z wymiennikiem powietrze – woda w chwili obecnej są rozwiązaniem przystępnym cenowo.Charakteryzuję się brakiem potrzeby kominów, pomieszczeń, szybko się amortyzuje, pomimo wszystkich zalet jest to droższe rozwiązanie od kotłowni gazowej, kondensacyjnej w inwestycji.Od kilku lat zaobserwować można bardzo duży wzrost ilości montowanych kotłowni na pompie ciepła.Są również popularne pompy ciepła powietrze- woda tylko do ogrzewania CWU których koszt zainstalowania jest już relatywnie dostępny na każdą kieszeń.Popularnym rozwiązaniem jest również pompa ciepła powietrzna do CWU wraz z rekuperacją pozwalającą obniżyć o 40% koszty ogrzewania.

Korzystnym rozwiązaniem jest montaż kilku źródeł ciepła w jednym budynku,siedlisku,mieszkaniu za pośrednictwem którego można obniżyć koszty eksploatacyjne CO, CWU w zależności od aury,pory roku.Oraz nie jest się narażonym na dyskomfort w przypadku awarii które zapewnia pewność i bezpieczeństwo użytkowaniu.

 

 


Pompa Ciepła Buderus

Pompa ciepła Logatherm WPT

 indeks

 

 


 

 

 


Szukaj produktów

Bezpłatna wycena

...

Polecamy

Kontakt

Al.Gen.Andersa 14

43-316 Bielsko-Biała

tel/fax +48 33 816 28 48

tel +48 33 821 02 42

Czynne:

Pn - Pt: 7:00-17:00

Sobota: 7:00-13:00

Biuro

biuro@komarpol.pl

Zapytania ofertowe, cenowe:

jerzy.komar@komarpol.pl

handlowy@komarpol.pl

sprzedaz@komarpol.pl
 

Doradcy techniczni

tel. 602 556 536
tel. 519 178 038

Dział handlowy

tel. 600 021 132

handlowy@komarpol.pl

Opieka klienta, wyceny, Program Ograniczenia Niskiej Emisji

tel. 793 545 000

 

 

raty

Sprzedaż również  na raty!!

Bardzo korzystne warunki!

Credit Agricole

Kredyt 6% w skali roku  na materiały, przyłącza, modernizację instalacji i kotłowni.