Przejdź do treści

Komarpol

Wymiana kotła węglowego. Jakie nowe urządzenie wybrać?

Niezależnie od faktu, czy decydujemy się na pozyskanie wsparcia finansowego czy też chcemy wymienić kocioł węglowy sami, musimy pamiętać o kilku ważnych zakresach, wpływających na wybór nowego urządzenia. Nowoczesny kocioł węglowy zamiast starego kopciucha? A może wymiana kotła węglowego na gazowy? Kiedy wybrać pellet, a kiedy pokusić się o pompę ciepła zamiast kotła węglowego? Na te pytania odpowiadamy w naszej analizie, przyglądając się rynkowym trendom na starcie 2024 roku.

Często klienci pytają nas: jak zacząć? Przede wszystkim musimy podjąć decyzję o wymianie kotła węglowego, a następnie zdecydować czy finansujemy w całości inwestycję sami, czy korzystamy z dostępnych programów czy dofinansować. Możliwości jest naprawdę sporo, bo to programy gminne, miejskie, dofinansowania wojewódzkie czy ogólnokrajowy program Czyste Powietrze – tłumaczy na Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie kotła węglowego?

Chcąc rzetelnie ocenić możliwości w danym momencie, kluczowym jest ocena i analiza kilku najważniejszych zakresów:
– ocieplenie budynku
– szczelność okien
– planowane inwestycje związane z ociepleniem, wymianą stolarki okiennej
– dotychczasowe zużycie paliwa
– rodzaj instalacji grzewczej
– możliwości finansowe

– Ostatni z punktów ktoś może uznać za kontrowersyjny, ale pryzmat ekonomii i naszych możliwości jest bardzo ważny. Są osoby, które np. wybierają pompę ciepła mimo nie najlepiej docieplonego budynku, bo chcą skorzystać z wygody tego urządzenia, ale też być jak najbardziej proekologicznym – tłumaczy nasz szef.

Mając na uwadze poniższe czynniki, przygotowaliśmy zestawienie, w którym przybliżamy dobór nowego urządzenia ze względu na techniczne możliwości danego budynku czy inwestora.

Wymiana kotła węglowego na nowy

Jeżeli nie mamy odpowiednio ocieplonego budynku, straty cieplne są spore, a nasza instalacja również „ma swoje lata”, wówczas może okazać się, że wybór nowocześniejszego kotła węglowego, spełniającego wszystkie normy środowiskowe, będzie najlepszym rozwiązaniem. Mogą to być różne urządzenia, w tym także w pełni automatyczne, pozwalające optymalnie wykorzystać jego możliwości. Zyskamy większą wydajność, nasze rachunki – przyjmując uśrednioną cenę węgla za dany okres – powinny być niższe nawet o około 30%! Równocześnie wcale nie musimy mieć poczucia braku ekologicznego podejścia. Umiejętne spalanie paliwa np. pod kontrolą automatycznego urządzenia na węgiel pozwala na znaczące zmniejszenie dymu i toksyn, a co za tym idzie zanieczyszczeń wydostających się z komina.

Wymiana kotła węglowego na gazowy


To jedna z najczęstszych kombinacji – zmiana kotła węglowego na kocioł gazowy. Znacząca zmiana przede wszystkim względem wygody obsługi urządzenia. Odpowiedź na pytanie, czy kocioł gazowy zamiast kotła węglowego będzie odpowiedni daje oczywiście wizyta specjalisty i odpowiednia analiza. Znów najważniejszym zakresem będą straty cieplne budynku. Jeśli nie są one duże, a nasza instalacja jest przystosowana do połączenia z kotłem gazowym, będzie to optymalne rozwiązanie na dany moment. Możliwe jest obniżenie rachunków oraz przede wszystkim uzyskanie sporego komfortu obsługi urządzenia. Zyskać możemy więc i czas i pieniądze.

Wymiana kotła węglowego na pellet


To najczęściej sytuacja, gdy dany budynek lub mieszkanie nie mają możliwości wykorzystania przyłącza gazowego. Obiekt ma natomiast odpowiednie ocieplenie, przez co straty cieplne nie są bardzo duże. Zastosowanie kotła pelletowego zamiast węglowego jest więc możliwe. Co ważne, istotnym jest zwrócenie uwagi na jakość pelletu wykorzystywanego następnie do ogrzewania. Bardzo istotna jest kaloryczność pelletu i o tym musimy pamiętać wybierając ten kocioł. Dodatkowym plusem wyboru kotła pelletowego (podobnie jak przy urządzeniu gazowym lub pompie ciepła), będzie możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę urządzenia.

Wymiana kotła węglowego na pompę ciepła


Budynek lub mieszkanie musi mieć przede wszystkim odpowiednie ocieplenie, niskie straty cieplne, a także techniczne możliwości – patrząc przez pryzmat instalacji grzewczej – by zamontować to urządzenie. Dużym plusem jest również posiadania instalacji fotowoltaicznej lub plan docelowego jej założenia, co w połączeniu z pompą ciepła stanowi bardzo dobrą, oszczędną parę dla każdego domu. Jeśli nasz budynek jest więc technicznie przygotowany, a analiza audytu energetycznego również daje „zielone światło”, warto zdecydować się na pompę ciepła.

Wymiana kotła węglowego Bielsko i okolice


To oczywiście krótka analiza i przedstawienie najważniejszych zakresów. Jeśli nasuwają Ci się pytania, masz wątpliwości, które rozwiązanie może być dla Ciebie odpowiednie… po prostu odezwij się do nas. – Konieczna jest wizyta w danym miejscu, realna i rzetelna ocena możliwości danego budynku czy mieszkania. Tylko taka, dobrze i sumiennie przeprowadzona analiza da odpowiedź, w co najlepiej zainwestować – tłumaczy Jerzy Komar.

Komarpol – odezwij się do nas:
tel.: +48 519-178-038
tel.: +48 602-556-536
e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button