Niska emisja
Uchwała Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Nr XXII/416/2016 z dnia 25 października 2016 r wraz ze zmianami wprowadzonymi Uchwałą Nr XXV/467/2017 z dnia 31 stycznia 2017 roku.
Dotacja celowa do wymiany i likwidacji starych, nie ekologicznych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych w ramach zadania pn „Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej z budynków mieszkalnych w roku 2017”
Beneficjenci
podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych, w szczególności:
- osoby fizyczne
- wspólnoty mieszkaniowe
- osoby prawne
- przedsiębiorcy
Dofinansowanie
Modernizacja źródła ciepła w ramach Programu, będzie podlegać dotacji w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych, na zasadach wynikających z umowy pożyczki zawartej pomiędzy Gminą, a WFOŚiGW w Katowicach, ale kwota jednostkowej dotacji nie może przekroczyć 7000 zł. Inwestor pokrywa najpierw ze środków własnych 100% kosztów inwestycji (kwalifikowanych i niekwalifikowanych), a dotacja z Budżetu Gminy Bielsko-Biała zostanie wypłacona po wypełnieniu przez niego wszystkich wymagań Programu.
Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych w Programie wynosi 10.000 zł
Pula Środków: 210 000,00 zł
Wstępne warunki przystąpienia i udziału inwestora w programie
Warunkiem koniecznym udziału Inwestora w Programie jest:
- posiadanie w budynku lub lokalu mieszkalnym starego źródła ciepła przewidzianego do likwidacji
- uregulowane sprawy własności lub współwłasności dotyczące budynku lub lokalu mieszkalnego (konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli w odniesieniu do osoby ubiegającej się o udział w Programie)
- wpisanie się Inwestora na listę uczestników w siedzibie Operatora (czyli THERMY), czego skutkiem jest rejestracja z nadaniem numeru według kolejności zgłoszenia
- możliwość opłacenia przez Inwestora całości kosztów inwestycji
- terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań opisanych w niniejszym regulaminie, umowie dotacji i innych dokumentach Programu
Kwalifikacja do Programu na dany rok osób zarejestrowanych odbywa się w następujący sposób:
- Operator (THERMA) tworząc listę podstawową na dany rok funkcjonowania Programu kontaktuje się telefonicznie lub korespondencyjnie z osobami zapisanymi do Programu według kolejności zapisu.
- osoby, które były zarejestrowane w programie w latach wcześniejszych, a zabrakło dla nich miejsc w poprzednich edycjach Programu, zachowują swoją pozycję na liście rejestracyjnej według kolejności zapisu.
- osoby, które podczas kontaktu z Operatorem rezygnują z udziału w Programie w roku bieżącym, zostają skreślone z listy. Chcąc uczestniczyć w Programie w latach następnych można być ponownie zapisanym na koniec listy.
- Po umieszczeniu Inwestora na liście podstawowej na dany rok Programu i po zaakceptowaniu przez niego warunków udziału w Programie, następuje złożenie wniosku o dotację z Gminy Bielsko-Biała.
- Wnioski Inwestorów o dofinansowanie będą rozpatrywane i realizowane przez Operatora według kolejności zgłoszeń.
W przypadku kotłów na paliwa stałe dopuszczone są kotły:
- opalane biomasą, zgodnie z wymogami zawartymi w normie PN-EN 303-5:2012, spełniające kryteria dla klasy 4 lub 5,
- kotły opalane paliwem stałym (węgiel), wyłącznie z załadunkiem automatycznym, spełniające wymogi 5 klasy według kryteriów zawartych w normie PN-EN 303-5:2012.