Przejdź do treści

Komarpol

15 milionów dla bielszczan – dofinansowania do modernizacji instalacji ogrzewania

  • przez

Mieszkasz w Bielsku-Białej? Dowiedz się więcej o specjalnym programie przygotowanym przez miasto Bielsko-Biała, dzięki któremu możesz odzyskać nawet 95% kosztów (!) wymieniając źródło ogrzewania na nowe lub dodatkowo modernizując swoją dotychczasową instalację ogrzewania.

Dofinansowania do modernizacji instalacji ogrzewania

By skorzystać z miejskiej propozycji trzeba rzecz jasna spełnić odpowiednie warunki – projekt regulaminu dostępny jest na stronie internetowej – https://www.miastodobrejenergii.pl/aktualnosci/program-oze-dla-mieszkancow-bielska-bialej-2/

Łączna pula dofinansowania to aż 15 milionów złotych, przewidziano montaż 150 instalacji solarnych, 110 pomp ciepła do c.w.u. i 130 pomp ciepła c.o. lub z c.w.u. Które rozwiązanie wybrać, jakie będzie dla nas najkorzystniejsze? Podpowiadamy poniżej!

Kiedy wybrać instalację solarną?

Solary to bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Najbardziej opłacalną wersją dla użytkownika jest instalacja ogrzewająca ciepłą wodę użytkową (c.w.u) oraz wspomagająca centralne ogrzewanie (c.o.). Możemy w sposób znaczący wpłynąć na nasze dotychczasowe koszty, szczególnie względem ciepłej wody i obniżyć tym samym rachunki za ogrzewanie lub gaz, będąc przy tym w pełni ekologicznym. Co ciekawe, istnieje również możliwość połączenia solarów z kotłami pelletowymi, a nawet węglowymi i wykorzystywanie ciepła. – Liczy się odpowiednia synchronizacja i dobrze przeprowadzone pomiary – mówi Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol. W przypadku instalacji fotowoltaicznej, swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z nami równocześnie specjaliści działającej od kilkunastu lat na polskim rynku Zielonej Firmy, z którą współpracujemy w tym zakresie.

Kiedy wybrać pompę ciepła c.w.u z chłodzeniem (powietrzem)?

Pompę ciepła odpowiedzialną za ogrzewanie ciepłej wody użytkowej warto zastosować w przypadku, gdy nasz dom ogrzewany jest za pomocą instalacji i kotła gazowego. Pompa ciepła c.w.u. jest rzecz jasna rozwiązaniem tańszym niż pompa posiadająca równocześnie dodatkowe rozwiązanie związane z ogrzewaniem całego domu. Otrzymując dotację na poziomie 95% taką pompę ciepła możemy zamontować nawet za 1000 zł! – Można powiedzieć, że to cena ekstremalnie promocyjna. Zużywając tyle samo ciepłej wody, rachunki za gaz możemy obniżyć nawet o 30%, co w skali średniej wielkości domu przyniesie zwrot z całej inwestycji nawet po roku użytkowania! Tymczasem pompy ciepła mają zdolność do kilkudziesięciu tysięcy godzin pracy. Zadbamy więc o środowisko i swój portfel – uśmiecha się Jerzy Komar.

Kiedy wybrać pompę ciepła c.w.u. wraz z c.o. i chłodzeniem?

Jeśli właśnie pozbywamy się starego kopciucha i chcemy również w przyszłości zainwestować w solary, to najlepszy możliwy wybór. Oczywiście istotnym jest również m.in. odpowiednie ocieplenie budynku czy szczelność stolarki okiennej. W przypadku starszych domów warto przygotować szerszą analizę, którą zapewniają nasi specjaliści. Nie zawsze musi być to wskazane rozwiązanie, choć odpowiedź uzyskujemy po przeprowadzeniu bilansu energetycznego. – Zdarzają się domy mające kilkadziesiąt lat, gdzie podjęcie takiego działania jest uzasadnione – tłumaczy szef Komarpolu. Pompa ciepła c.w.u. wraz z c.o. w stosunku do ogrzewanie węglowego czy gazowego będzie rozwiązaniem w szerszej perspektywie bardziej ekonomicznym. Choć początkowo zainwestowane środki będą musiały być wyższe, realne rachunki za energię na przestrzeni kolejnych lat będą niższe, niż sąsiada ogrzewającego kopciuchem, pelletem czy gazem. Istotnie możemy również mieć poczucie realnego wpływu na ochronę naszego środowiska.


Kiedy wybrać pompę ciepła do c.o. wraz z chłodzeniem?

W każdym przypadku, w którym budynek spełnia odpowiednie parametry względem montażu tego nowoczesnego urządzenia. Pompa w takiej wersji jest tańsza niż w połączeniu z ogrzewaniem wody – nie mamy zasobnika, dodatkowego osprzętu – oszczędzamy do kilku tysięcy złotych. Jeśli obecnie ogrzewamy gazem i rocznie wydajemy około 4 tysięcy złotych na rachunki, w przypadku pompy ciepła to koszy oscylujące wokół 1,8 tysiąca złotych. – A w przyszłości możemy oczywiście taką pompę uzupełnić o system do ogrzewania ciepłej wody – dopowiada Jerzy Komar. Co warto podkreślić, taka pompa ciepła w okresie letnim może pełnić rolę klimatyzatora! W jaki sposób to działa? Pisaliśmy o tym w naszym innym artykule -> https://www.komarpol.pl/2020/07/31/naturalny-chlod-nizsze-rachunki/

Mając więc na uwadze możliwość chłodzenia, zyskujemy urządzenie nowoczesne, w pełni ekologiczne i dopasowane do naszych potrzeb.

Złożenie wniosku

Nim więc zdecydujesz o złożeniu wniosku, wpierw warto przygotować bilans energetyczny, ocenić możliwości danego budynku, by wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne. – Tak jak z koszulą – zanim zakupimy w nowym miejscu, warto sprawdzić rozmiarówkę i przymierzyć, by była dobrze dopasowana. Tak samo dobieramy instalację grzewczą, musi być dopasowana do naszych potrzeb. Mogą zdarzyć się przypadki, że choć bardzo chcemy zainstalować pompę ciepła, nie musi być to rozwiązanie dla nas najbardziej korzystne. I przede wszystkim w tym zakresie pomagamy klientom na samym wstępie. Dobrze dobrane urządzenia to odpowiednio wydane, ale też zaoszczędzone pieniądze – tłumaczy Jerzy Komar.

Gdzie złożyć wniosek?
Miasto Bielsko-Biała przyjmowanie wniosków od mieszkańców zainteresowanych udziałem w projekcie “Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Bielska-Białej” rozpoczyna 7. września 2020 r. od godz. 10.00. Wnioski (deklarację udziału) składać należy w formie papierowej w Biurze Obsługi Klienta (BOK) przy ul. Armii Krajowej 220, pawilon pierwszy, lokal 111 (na terenie ZIAD). BOK czynne jest w godzinach 10.00-18.00 (poniedziałek-piątek) i 10.00-14.00 (soboty).

W tematach dotyczących naboru i projektu – m.in. szczegółów związanych z wypełnieniem wniosku kontaktować można się za pomocą dedykowanej infolinii – 12 444 60 03, 502 536 075.

Nabór potrwa do 7 października do godz. 18.00.

A jeśli masz pytania, wątpliwości, zastanawiasz się czy warto w Twoim domostwie przeprowadzić taką inwestycję – po prostu odezwij się do nas:
jerzy.komar@komarpol.pl
602-556-536

sprzedaz@komarpol.pl
519-178-038


foto: ziad.bielsko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button