Przejdź do treści

Komarpol

Akumulator energii elektrycznej

Czym jest magazyn energii

Magazyn energii, jest niezbędnym urządzeniem służącym do przechowywania i magazynowania energii prądu szczególnie przy produkcji energii elektrycznej przez instalację odnawialnych źródeł energii. Magazyny energii mogą być wielokrotnie użytkowane – ładowane prądem elektrycznym i rozładowywane. To wszystko sprawia, że zainteresowanie obecnych i przyszłych właścicieli fotowoltaiki można nazwać domowymi magazynami energii i bardzo dynamicznie rośnie. Służy również do ekonomicznego podejścia związanego z ekologią.

Jak działa magazyn energii

Działanie magazynu energii jest proste. Wyprodukowana energia z instalacji fotowoltaicznych w pierwszej kolejności trafia do bieżącego zużycia, jeżeli produkcja jest większa od zużycia, nadwyżki trafiają do magazynu energii. Dzieje się to aż do momentu pełnego naładowania urządzenia. Jeżeli magazyn jest całkowicie naładowany, nadwyżki trafiają do sieci. W momencie zaprzestania produkcji z fotowoltaiki w dalszym poborze energii przez przybory elektryczne z budynku, naładowany magazyn energii zaczyna się rozładowywać zaspokajając zapotrzebowanie na energię. Jeżeli dojdzie do rozładowania magazynu do ustalonej wartości energia pobierana jest z sieci.

Znaczenie magazynów energii

Magazyny są niezbędnym elementem transformacji w budowie neutralnego miksu energetycznego. Odnawialne źródła energii są niestabilne, zależą od zmiennej natury energii słonecznej czy wiatru. Kiedy słońce przestaje świecić instalacje fotowoltaiczne przestają produkować prąd. A gdy wiatr przestaje wiać również nie produkuje prądu. Magazyny energii są odpowiedzią na problem tego zjawiska. Pozwalają na pogodzenie szczytów produkcji ze szczytami zapotrzebowania na energię elektryczną. Domowe magazyny energii pozwalają na bezpieczne gromadzenie energii z fotowoltaiki. Główną rolą jest zwiększenie autokomsumpcji darmowej energii. Również zabezpiecza dostawy przy awarii sieci lub przy skokach szczytowych produkcji pomimo wyłączenia inwertera.

Co zyskujesz z magazynem energii

  • większą niezależność energetyczną
  • brak przerw w dostawie prądu
  • maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii
  • ograniczenie skutków obciążenia sieci (przyłącza)
  • tworzenie nowoczesnego samowystarczalnego domu

Magazyn energii musi być dopasowany do twoich potrzeb i zapotrzebowania energetycznego budynku. Magazyn energii litowo-jonowy to z jeden z najpowszechniej stosowanych akumulatorów w magazynach energii. Charakteryzuje się wysoką gęstością energii i długą żywotnością. Przy ładowaniu akumulatora jony litu przemieszczają się z elektrody dodatniej przez elektrolit do elektrody ujemnej. W tej sposób energia zostaje zmagazynowana w elektrolicie. Przy rozładowaniu baterii kierunek ruchów jonów jest odwrotny, dzięki czemu uwalnia się energia elektryczna.

Wspierając klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE napisz do nas bądź skontaktuj się telefonicznie a chętnie pomożemy dobrać urządzenia do zapotrzebowania użytkownika oraz wskażemy źródła finansowania przedsięwzięć i sposobów do realizacji potrzeb.

tel.: +48 519-178-038
tel.: +48 602-556-536
e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button