Przejdź do treści

Komarpol

Ile prądu powinna zużywać pompa ciepła?

Tytułowe pytanie jest obecnie jednym z najczęściej zadawanych – zarówno przez osoby posiadające od niedawna pompę ciepła, jak i te zastanawiające się nad jej montażem. Jaka jest więc poprawna odpowiedź? Przygotowaliśmy specjalną analizę, gdzie szczegółowo odnosimy się do poszczególnych zakresów. Wyjaśniamy, podpowiadamy i prezentujemy przykłady!

Najczęściej – w odniesieniu do osób posiadających już pompę ciepła – pojawiają się głosy o zbyt dużym zużyciu. – Montujemy pompy ciepła od blisko 30 lat, a technikami grzewczymi zajmujemy się ponad 40 lat. Jeśli pompa ciepła pobiera za dużo prądu, to gdzieś popełniono błąd przy doborze lub montażu urządzenia – mówi Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol z Bielska-Białej. – Zamontowaliśmy sporo urządzeń, nie mieliśmy nigdy niepokojących sygnałów od klientów w zakresie zużycia prądu dla pompy ciepła – dodaje szef Komarpolu.

Co wpływa na wysokość kosztów za prąd dla pompy ciepła?

Przede wszystkim całą analizę rozpocząć należy od zrozumienia i uświadomienia sobie czynników mających wpływ na zużycie prądu. Skrót myślowy osób, które mają źle dobrane urządzenia jest zawsze zerojedynkowy: pompa ciepła = duże zużycie prądu. – A to po prostu nieprawda – stanowczo zaznacza Jerzy Komar. By zużycie prądu nie miało niepokojąco wysokich wskaźników musimy pamiętać, że wpływ na jego wykorzystanie dla pomp ciepła powietrze-woda mają:
– rodzaj istniejącej instalacji grzewczej, ciepłej wody użytkowej
– ocieplenie budynku
– rodzaj technologii wykonania budynku, mieszkania
– ilość stałych mieszkańców
– powierzchnia grzewcza, użytkowa,
– ilość otworów drzwiowych, okiennych, “doszklenie”
– temperatura utrzymywana w pomieszczeniach
– rodzaj wentylacji
– lokalizacja budynku według strefy klimatycznej
– korzystanie z ciepłej wody użytkowej
– wykorzystywanie chłodzenia
-liczba i rodzaj pomieszczeń

Gdy dodatkowo weźmiemy pod uwagę fakt, że większość z tych czynników może mieć swoje szersze zakresy, odpowiedni dobór urządzenia i jego zaprogramowanie nie jest zadaniem najłatwiejszym. – Bezwzględnie konieczna jest wizyta w danym budynku czy mieszkaniu. Po wnikliwej analizie dokonujemy doboru odpowiedniej pompy ciepła oraz urządzeń współpracujących z nią, co pozwoli zagwarantować odpowiednie parametry komfortu grzejnego i oszczędność w poborze energii elektrycznej – obrazuje Jerzy Komar.

Roczne zużycie prądu w domu lub mieszkaniu – przykłady

Co warto zaznaczyć na samym wstępie to fakt, że pompa ciepła ma bardzo wysoki wskaźnik uzyskania energii cieplnej. Z 1 kilowata energii elektrycznej uzyskujemy aż 4 do 5 kilowatów ciepła. Najważniejsze jednak pytanie dla każdego klienta – ile prądu zużywa pompa ciepła? Roczne zużycie dla domów lub mieszkań pasywnych to 10-15 kWh/m2, a roczne zużycie energii elektrycznej na jednego mieszkańca na potrzeby ciepłej wody użytkowej to 200-350 kWh energii. W przypadku starych budynków ocieplonych zużycie prądu może sięgać w zależności od wybranego urządzenia od 60-80 kWh/m2 rocznie. Nieocieplone stare budynki to 150- 200 kwh/m2

Przykłady:
Zapotrzebowanie na ciepło słabiej docieplonego domu to średnio 17 000 kWh
Zapotrzebowanie na energie elektryczną 17 000 kWh/3= 5 666 kWh
Koszt ogrzewania 5 666 kWh x 0.90gr/kWh = 5 099 zł

Przykład na zapotrzebowanie domu dobrze wyizolowanego, prawie pasywnego, średnio ok. 9 000 kWh/4 = 2 250 kWh

Koszt ogrzewania 2 250 kWh x 0,90gr/kWh = 2 025 zł

Te przykłady bardzo dobrze obrazują, że zużycie prądu i wysokość rachunku może być w pełni akceptowalna dla każdego z nas. Gdy połączymy to z wygodą i komfortem braku jakichkolwiek dodatkowych działań przy pompie, czy wreszcie kwestiami ekologicznymi, rysuje się nam obraz urządzenia opłacalnego. By takie wyliczenia znalazły jednak odzwierciedlenie w rzeczywistości, konieczna jest dokładna analiza wspomnianych powyżej czynników. – Jeśli chcemy zamontować dobry silnik do samochodu, idziemy do mechanika. Nie robimy tego u lakiernika, bo będzie ładnie wyglądać. Nie omawiamy szczegółów na infolinii. Tak samo jest w przypadku pompy ciepła – jej wybór powinien zostać poparty dokładną analizą i oceną w ramach wizyty specjalisty w danym budynku lub lokalu mówi szef Komarpolu.

Jak dobrać odpowiednio pompę ciepła?

Jeśli ma być więc w Twoim domu lub mieszkaniu nowocześnie i oszczędnie, sprawdzaj doświadczenie firm proponujących Ci współpracę w tym zakresie. – Czynników jest wiele, dodatkowo dochodzą np. różne rozwiązania ze względu na pompy ciepła niskotemperaturowe, średniotemperaturowe czy wysokotemperaturowe. Gdy spojrzymy na całość, potrzeba lat doświadczeń, by mówić o odpowiednim doborze pompy ciepła. Właściwy dobór pompy ciepła ma kluczowe znaczenie, gdyż wpływa na wydajność systemu grzewczego, a także na oszczędną i efektywną pracę. Dlatego warto korzystać z profesjonalistów przy jej wyborze – dodaje Jerzy Komar.

Pompy ciepła – sprawdź nas:
tel.: 602-556-536
email: jerzy.komar@komarpol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button