Przejdź do treści

Komarpol

Naturalny chłód, niższe rachunki – rozwiązanie przyszłości – pompa ciepła!

  • przez

Okres letni to czas, gdy mamy ochotę na powiew chłodu. Pierwsze skojarzenie to dla wielu osób klimatyzacja. My kojarzymy jednak przede wszystkim POMPY CIEPŁA! W myśl hasła: latem chłodzi, zimą grzeje. Czy zamiast klimatyzacji możemy w domu lub mieszkaniu chłodzić więc pompą ciepła? Zdecydowanie tak!

Rozwiązanie przyszłości – pompa ciepła!

Pompy ciepła określić można mianem „rozwiązania przyszłości” względem naszych domostw. Jest bowiem w stanie zapewnić nam zarówno ogrzewanie w okresie zimowym, ogrzewanie wody przez cały rok, ale też spełniać rolę klimatyzacji! I na tym trzecim aspekcie skupiamy się w naszym wpisie. Nie musimy więc posiadać kotłów, nie musimy być podłączeni do sieci gazowej – tymczasem zapewnimy sobie w naszych domach i mieszkaniach kompleksowe rozwiązanie.

Naturalne chłodzenie domu lub mieszkania pompą ciepła

Wiele osób nie wyobraża sobie dzisiaj, by w biurze, samochodzie lub w domu brakowało charakterystycznych urządzeń, dzięki którym zapewnimy sobie oczekiwaną temperaturę w danym miejscu. Równocześnie jednak nie każdy – pisząc kolokwialnie – dobrze znosi obecność klimatyzacji. Tymczasem możemy chłodzić nasze mieszkanie w sposób zdecydowanie bardziej przyjazny naszemu samopoczuciu i zdrowiu. – Chłód, który jesteśmy w stanie zapewnić dzięki pompie ciepła możemy porównać do zimnych pomieszczeń w starych domach, gdzie często w lecie dzięki grubym murom powietrze nie nagrzewa się, a nawet w bardzo słoneczne i ciepłe dni panuje przyjemna temperatura – tłumaczy Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol. I to jeden z najistotniejszych czynników, który w kontekście „klimatyzowania” pomieszczeń możemy przypisać pompie ciepła. Zapewnia chłód w pełni naturalny, odczuwalny przez nasze organizmy zupełnie inaczej, niż ten wydostający się z urządzeń klimatyzacyjnych.

Chłodzenie całego domu! Jak skorzystać z pompy ciepła?

Jedną z największych różnic – dostrzegalnych „gołym okiem” ze względu na gabaryty wszystkich urządzeń – jest możliwość chłodzenia całego domu lub mieszkania. Posłużymy się przykładem domu o powierzchni użytkowej 140 metrów kwadratowych, znajduje się w nim 6 pomieszczeń. By w pełni zadbać o przyjemną temperaturę wewnątrz domu przy zastosowaniu klimatyzacji, najpewniej potrzebować będziemy 5 jednostek zewnętrznych i 5 jednostek wewnętrznych. Kojarząc charakterystyczne, hałaśliwe „skrzynki” na zewnątrz, ale też urządzenia wewnętrzne – większość z nas zgodzi się, że nie dodają one uroku. Tymczasem w przypadku zastosowania pompy ciepła potrzebujemy jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej. – Przy okazji jednego z ostatnich montaży pompy ciepła klient zapytał nas, czy nie pomyliliśmy sprzętu z lodówką. W przypadku pompy ciepła Buderusa – Logatherm WLW196i AR TS185W, rzeczywiście jednostka wewnętrza jest bardzo efektowna – uśmiecha się Jerzy Komar. Nie tylko jednak na sam wygląd rzecz jasna i ilość urządzeń zwracamy uwagę – choć czynnik ten wpływa na odbiór wizualny, ale też koszty inwestycji.

Pompa ciepła chłodzi wszędzie – klimatyzacja w każdym pomieszczeniu

Często zdarza się, że klimatyzatory zakładamy tylko do wybranych pomieszczeń – np. sypialni i salonu, gdzie spędzamy większość czasu. Tymczasem chłodzenie za pomocą pompy ciepła odbywa się równomiernie w całym domostwie lub mieszkaniu. – To dlatego, że pompa jest połączona z całym układem grzewczym. Można powiedzieć, że działa, jak lodówka. Oddaje ciepłe powietrze na zewnątrz, dbając o odpowiednio niską temperaturę wewnątrz. Korzystamy z dostępnych grzejników czy systemu ogrzewania podłogowego. To dlatego pompa ciepła jest w stanie zagwarantować nam chłód w całym mieszkaniu. I nie ma znaczenia, czy nasza instalacja to tradycyjne grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy nowoczesne klimakonwektory. Przy każdym układzie ten sposób chłodzenia zadziała, różnica będzie tylko w czasie, jaki będzie nam potrzebny na uzyskanie oczekiwanej temperatury – tłumaczy Jerzy Komar. Najważniejszy jest jednak końcowy efekt – przyjemna temperatura w całym domu!

Nowoczesność i żywotność pompy ciepła

Rzecz jasna inwestycja w pompę ciepła typu powietrze-woda to początkowo nieco większy koszt, niż np. instalacja klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła równocześnie spełniać będzie kolejne dwa, bardzo istotne dla naszego domu czy mieszkania zadania – ogrzewa wodę oraz zapewnia ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym. Pozostając jednak przy chłodzeniu, warto wspomnieć o ciekawym porównaniu – pompa ciepła przewidziana została do pracy na przestrzeni kilku tysięcy godzin na przestrzeni roku, gdy średnio klimatyzatory mają sprawność na przestrzeń kilkuset godzin. Pompa ciepła jest równocześnie bardziej sprawna w kontekście pozyskiwania energii i kosztów jej „produkcji”. – Oczywiście nie chcielibyśmy, by ktoś pomyślał, że klimatyzacja to złe rozwiązanie. Zachęcamy jednak do tego, by spojrzeć na inwestycję szerzej – zarówno ze strony funkcjonalności urządzeń, ale też ponoszonych docelowo kosztów użytkowania – mówi Jerzy Komar.

Jak dobrać pompę ciepła?

Wszelakie urządzenia mające nam służyć i pomagać w domu porównać można do… szycia garnituru. Jeśli zadbamy o każdy element, krawiec dopasuje go idealnie do naszej sylwetki. W przypadku pompy ciepła również konieczna jest ocena i analiza fachowców, by zweryfikować m.in. całą instalację grzewczą. Równocześnie zwracamy uwagę na „świetne oferty” czy „niesamowite promocje”. – Często zdarza się, że trafiają do nas klienci, którzy – trzeba powiedzieć wprost – dali się nabrać. Pozorna oszczędność na początku sprawiła, że źle dobrano urządzenie, nie dostosowano instalacji. Zamiast oszczędności pojawiają się dodatkowe koszty, które w sumie przewyższają zakładane koszty przez Autoryzowane Centrum przy początkowej wycenie – dodaje właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol, istotnie posiadającego stosowne autoryzacje wydawane przez producentów, m.in. markę Buderus.

Jeśli zastanawiasz się więc nad tym, jak zweryfikować ewentualne koszty i korzyści możliwe do osiągnięcia przy montażu pompy ciepła – zarówno w domu mającym kilkadziesiąt czy kilka lat, ale też w tym, który dopiero planujesz wybudować, odezwij się do nas.

Jeśli masz pytania, wątpliwości, jesteśmy do Twojej dyspozycji:
jerzy.komar@komarpol.pl
602-556-536

sprzedaz@komarpol.pl
519-178-038

Odwiedź nas w Bielsku-Białej! Centrum Technik Grzewczych Komarpol – piece i kotły gazowe, pelletowe czy pompy ciepła – ul. Aleja Generała Andersa 14.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button