Przejdź do treści

Komarpol

Nie daje się nabrać! – czyli co jest ważne przy wyborze pompy ciepła?

  • przez

Pompy ciepła to obecnie urządzenia i rozwiązanie ogrzewania domostw bardzo popularne. Na co zwrócić więc uwagę, by w momencie poszukiwania oferty – pisząc wprost – nie dać się nabrać? Podpowiadamy w naszym kolejnym blogowym wpisie. 

Niska cena pomp ciepła? Sprawdź dokładnie ogłoszenie

Pierwszym z elementów zwracających naszą uwagę powinna być rzecz jasna cena. Jeśli przedstawiona oferta wydaje się bardzo korzystna, sprawdźmy czy ogłoszenie jest kompletne. – Niestety w sieci mnóstwo jest bardzo atrakcyjnych cen, ale odnoszących się np. tylko do jednostki zewnętrznej, czyli samego urządzenia, niejednokrotnie w starych, nieaktualnych cenach. A musimy zawsze pamiętać, że dochodzą jeszcze koszty związane z montażem i rozruchem – m.in. zasobnika cwu, bufora, przewodów instalacyjnych, armatury kabli i innych materiałów technicznych, jednostka wewnętrzna itp. To bardzo istotne elementy, co do których powinniśmy mieć świadomość – tłumaczy Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol. Niska cena nie zawsze więc pokrywa się z naszmi potrzebami, pamiętajmy więc o jej szczegółowym zweryfikowaniu .

Dostępne rodzaje pomp ciepła, dopasowanie do budynków lub mieszkań – grzanie, chłodzenie i c.w.u

Inwestycja w pompę ciepła powinna być zrealizowana po wcześniejszej, dokładnej weryfikacji. Na tej podstawie dobierany jest odpowiedni zestaw urządzeń. – W ofercie posiadamy urządzenia kilku wiodących producentów, by wybrać wspólnie z klientem zestaw najbardziej dopasowany  indywidualnie do istniejącej infrastruktury i zamontowanej techniki grzewczej – tłumaczy szef Komarpolu. Większość producentów nie  posiada pełnej oferty w zakresie mocy, wydajności  czy osiąganych temperatur. Powinniśmy więc pamiętać o potrzebach własnych, zweryfikowanych przez fachowca. – Pompy ciepła są różne: splity, monobloki, wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe powietrze-woda, gruntowe, i woda woda . Dobór pompy ciepła musi odbyć się w oparciu o precyzyjnie dopasowany zestaw urządzeń, ściśle współpracujących ze sobą elementów dla potrzeb grzania, chłodzenia  budynków, mieszkań, lokali spełniający potrzeby inwestora – obrazuje Jerzy Komar. – A dobrze dobrany zakres mocy urządzenia i walorów technicznych to jego dłuższa żywotność, niższe rachunki, większy komfort użytkowania i zasadna cena inwestycji – dodaje.

Pompa ciepła – co z pozostałymi materiałami?

Większość przedstawianych internetowo cen to propozycje związane tylko z jedną jednostką bez  nieodzownych elementów całej składowej  nazwy „pompa ciepła”, czyli kotłowni na pompie ciepła. To jednostka zewnętrzna, wewnętrzna, zasobnik, bufor oraz materiały montażowe – sterujące i zasilające, dolne źródła ciepła. – Świadomość to jedno, odpowiedni dobór elementów to druga kwestia. Ich właściwy dobór wpływa na pracę całego zestawu. Musi on zostać przygotowany zgodnie z wytycznymi programów dotacyjnych i europejskimi normami technicznymi pracy, potrzebnymi do osiągnięcia prawdziwych wydajności i efektów ekonomicznych. To nie mogą być elementy zastępcze, zamienne lub przypadkowe – podkreśla Jerzy Komar. –  Jeśli zatem zamontujemy zestaw urządzeń pod nazwą pompa ciepła na  nieodpowiednich, tanich zamiennikach, to w szerszej perspektywie stracimy na komforcie użytkowania i poniesiemy duże koszty eksploatacyjne, produkując mniej oczekiwanego ciepła  – zwraca uwagę nasz szef.

Doświadczenie w montażu pomp ciepła – sprawdź firmę

Niebagatelne znaczenia odgrywa także doświadczenie firmy dokonującej montażu. Od doboru urządzenia, po właściwy montaż. Wybór miejsca dla pompy ciepła oraz odpowiednie elementy składowe zestawu. – W naszym przypadku  dokonujemy wstępnej analizy, poprzez nasz konfigurator pomp ciepła. Następnie jednak wizytujemy każdy budynek, by wszystko sprawdzić i określić potrzeby. Po  wizycie wstępne ustalenia wykonane na konfiguratorze ulegają doprecyzowaniu – obrazuje właściciel Komarpolu. Wpływ na to mają rzecz jasna lata doświadczeń i setki zamontowanych urządzeń. – W naszym przypadku to już blisko 42 lata. I tę wiedzę wykorzystujemy, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Dobranie urządzenia zawsze powinno mieć charakter indywidualny, musimy o tym pamiętać – dodaje.

Pompa ciepła – rozwiązanie przyszłości

Bez wątpienia pompy ciepła to jedno z najpopularniejszych, ekonomicznych i przydatnych rozwiązań urządzeń grzewczych ostatnich lat, dające komfort użytkowania, ale też wpływające na zdrowie nasze i otoczenia. – Warto rozważyć inwestycję, choć należy pamiętać, że mogą zdarzyć się przypadki, gdzie montaż pompy ciepła nie będzie dobrym rozwiązaniem – np. starsze budynki  i mieszkania z brakiem odpowiedniej izolacji. Rzadko, ale jednak. Dlatego potrzebna jest odpowiednia weryfikacja, do której zachęcamy – mówi Jerzy Komar.

O pompach ciepła porozmawiać możecie w naszym salonie w Bielsku-Białej przy ulicy Generała Andersa 14. Wstępną propozycję i wytyczne otrzymać można również po wykorzystaniu naszego KONFIGURATORA POMP CIEPŁA.

Sprawdź TERAZ:
tel.: 602-556-536
e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *