Przejdź do treści

Komarpol

Ogrzewanie domu – trendy na 2023 rok!

  • przez

Które rozwiązania ze względu na ogrzewanie naszych domostw i mieszkań będą najpopularniejsze w 2023 roku? Co jest przyszłością, a które rozwiązania powoli przechodzą do historii? Zobacz nasze zestawienie i w przypadku planowanej inwestycji wybierz optymalne dla siebie rozwiązanie.

Pompa ciepła – inwestycyjny numer 1!

Moda na pompy ciepła wynika nie tylko z pobudek ekologicznych i chęci ochrony klimatu. Co rzecz jasna nie oznacza, że ten aspekt jest mniej ważny. Fakty są jednak takie, że pompa ciepła to okazja do oszczędności, a także szeroko pojętego komfortu użytkowania. Bo choć sama inwestycja przewyższa kosztami inne źródła ogrzewania, pozyskiwane ciepło jest najtańsze, a urządzenia pracują przez wiele lat i bardzo wydajnie. – Nawet w dobie zawirowań cen prądu, to pompa ciepła będzie numerem jeden. Wciąż wielu klientów pyta o pompę, a ci którzy podjęli decyzję o jej montażu są bardzo zadowoleni. Brak kotłowni, zmartwień – przysłowiowa „cisza i spokój”. W skali roku koszt ogrzewania jest niższy niż przy gazie czy węglu lub pellecie, co biorąc pod uwagę pozostałe czynniki wpływa na popularność pomp ciepła – Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec – w każdym zakątku naszego regionu klienci mówią jednym głosem: dobrze, że podjęliśmy decyzję o montażu – analizuje Jerzy Komar, szef Komarpolu.

Kocioł gazowy – wciąż popularny, wciąż nowoczesny

Patrząc z perspektywy dostępnych na rynku rozwiązań, nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe wciąż cieszyć będą się sporą popularnością. Szczególnie wśród odbiorców domów, które budowane były w okresie 2000-2010. – Wiek tych budynków sprawia, że wymiana kotła zbliża się mniejszymi lub większymi krokami. To jednak najczęściej budynki dobrze docieplone, z dobrą izolacją. I te aspekty sprawiają, że wymiana kotła gazowego na nowoczesne urządzenie kondensacyjne jest rozwiązaniem optymalnym. Oczywiście, można zamontować pompę ciepła i posiadać oba źródła, ale w perspektywie tylko kosztów inwestycji, czyli tych poniesionych na dany moment za zakup i montaż urządzenia, przy kotle gazowym będą one niższe – mówi Jerzy Komar. Kotły gazowe nie stracą więc na popularności, a wciąż spore grono odbiorców korzystać będzie z tego źródła ogrzewania. Tym bardziej, że nowoczesne rozwiązania – m.in. marki Buderus – sprawiają, że zużycie gazu można zmniejszyć. – Obecne urządzenia są dopracowane świetnie. I to nie tylko ze względu na techniczne aspekty, ale też wizualne. Śmiejemy się czasem, że wygląd niektórych jest bardziej elegancki niż mebli łazienkowych – podkreśla szef Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej.

Kotły pelletowe i węglowe – historia, ale…

Wobec nowoczesnych źródeł ogrzewania – pomp ciepła oraz kondensacyjnych kotłów gazowych, tradycyjne rozwiązania w postaci kotłów pelletowych czy węglowych wydają się przechodzić do historii. To jednak złudzenie, wszak wciąż są produkowane, dostępne. – I będą montowane nadal – zaznacza właściciel Komarpolu. Dlaczego? – Każdy z nas chce być nowoczesny, ekologiczny. Ale techniczne aspekty budynku i przeprowadzane przez nas bilanse energetyczne są nieubłagane. Jeśli dom określamy tzw. „zimnym”, bez dobrej izolacji, ocieplenia – montaż pompy ciepła lub kotła gazowego byłby rozwiązaniem bardzo niekorzystnym dla właściciela. Oczywiście, zagrzejemy, ale koszty mogą być bardzo wysokie. Stąd z pomocą przychodzą kotły pelletowe czy węglowe. Cena tych paliw po zawirowaniach stabilizują się i według analityków w 2023 roku nie będzie takich zmian, jak w ostatnich miesiącach. Zdywersyfikowano i przygotowano alternatywne źródła dostaw, co pozwala spać spokojnie. A z technicznego punktu widzenia danego budynku, może to być po prostu najlepsze rozwiązanie dla właścicieli – podkreśla Jerzy Komar.

Dotacje, dotacje, dotacje – czyli… śledź Komarpol!

Bez wątpienia jednym z najważniejszych aspektów przy inwestycji w nowe źródło ogrzewania są finanse. Toteż bardzo dużą popularnością cieszyć
się będą programy dotacyjne. I z tych, warto rzecz jasna korzystać. To dodatkowe, często wysokie wsparcie, pozwalające na znaczące obniżenie kosztów inwestycji. Zarówno przy wymianie kotłów na nowe, zamianie źródła ogrzewania – np. z kotła węglowego na gazowy/na pompę ciepła, ale też w przypadku budowy nowych domów. Mowa zarówno o programach krajowych – np. Czyste Powietrze, Moje Ciepło, ale też wojewódzkich, miejskich czy gminnych. – Rozwiązań zawsze jest sporo. W naszym regionie korzystać możemy z programów niskiej emisji, łącząc je np. z programami krajowymi. To duże wsparcie, z którego warto skorzystać. Jeśli planujemy więc inwestycje, warto rozejrzeć się. Skorzystać można też z naszej wiedzy, bowiem nasi specjaliści są na bieżąco niemalże z każdą miejscowością w naszym regionie – w powiatach bielskim, cieszyńskim, oświęcimskim, pszczyńskim czy żywieckim – zaznacza szef Komarpolu.

Podłogówka „na sucho” – nowoczesna instalacja

Jakie jeszcze rozwiązania pojawią się w 2023 roku, a określić je można mianem trendu? W przypadku przebudowywanych domów lub tych powstających od nowa, będzie to zapewne tzw. „podłogówka na sucho”. To znane rozwiązanie, ale w ostatnim czasie zyskujące na popularności. Niskotemperaturowe instalacje płaszczyznowo-podłogowe określane są często mianem doskonałych, co pozwala na bardzo optymalne korzystanie ze źródła ogrzewania. – Opisując w najprostszy sposób, to podłogówka bez wylewki. Zaraz po jej zamontowaniu następuje uruchomienie, można montować płytki, panele, parkiety i ogrzewać. Znacznie przyspiesza, będąc oczywiście jako ogrzewanie płaszczyznowe bardzo wydajnym – podkreśla Jerzy Komar.

Poznaj Komarpol – sprawdź ogrzewanie dla siebie

Jeśli najbliższe miesiące to moment, gdy również Was czeka analiza związana z wymianą kotła, montażem pompy ciepła lub przebudową instalacji – odezwijcie się do nas! – Przygotowaliśmy m.in. możliwość darmowej konsultacji, gdzie nasi specjaliści odwiedzają klienta w domu. Oceniają aktualną instalację, podpowiadają możliwe rozwiązania – tłumaczy właściciel Komarpolu.

Masz pytania? Odezwij się do nas:
tel.: 602-556-536
e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button