Przejdź do treści

Komarpol

Piece węglowe zakazane? Znamy daty!

  • przez

Koniec z paleniem węgla – tak wynika z najnowszego rozporządzenia. Do 2030 wszystkie piece węglowe mają zniknąć z miast, mieszkańcy wsi będę mieli czas do 2040 roku! Co więc z rozpoczętymi inwestycjami, czy obecnie decydować się na piece z odpowiednią klasą czy wybierać kotły gazowe lub pompy ciepła? Ten nurtujący temat poruszamy w naszym najnowszym artykule!

Wymiana pieca – do kiedy?

Obecnie w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, a terminy wymiany starych pieców na nowe określone zostały szczegółowo w zależności od ich wieku o czym pisaliśmy TUTAJ. Nowe rozporządzenie może wprawić niektóre osoby w zakłopotanie – czy powinniśmy więc wymieniać piec np. na nowy 5 klasy ecodesign, czy jednak rozważyć możliwość montażu kotła gazowego czy pompy ciepła? – Jeśli mamy odpowiednie możliwości warto rozważyć montaż instalacji gazowej, pompy ciepła czy fotowoltaiki. Ale jeśli nasz dom na ten moment nie jest ocieplony, a zastanawiamy się jeszcze np. nad inwestycją związaną z wymianą okien, to wtedy odpowiedź jest prosta. Mamy jeszcze 9 lat, więc możemy zainwestować w kocioł węglowy. Bilans energetyczny budynku jest kluczowy – podkreśla Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych w Bielsku-Białej.

Zakaz palenia węglem. Mamy czas – inwestuj mądrze w swoje źródło ogrzewania!

– Zwróćmy uwagę, że do 2030 roku pozostało sporo czasu, nie wspominając już o wsiach, gdzie mamy prawie 20 lat. To naprawdę sporo. Wybierając kocioł dzisiaj, kierujmy się więc przede wszystkim odpowiednim dopasowaniem do swojego budynku – dodaje szef Komarpolu. Co więc z ekologią i ochroną środowiska? – Nowoczesne kotły węglowe opracowane zostały w ten sposób, że spalanie określić można „czystym”. Emitowane zanieczyszczenia w nowych urządzeniach są na minimalnym poziomie, a sterowniki i automatyzacja sprawiają, że spalanie np. węgla jest bardzo efektywne, co wielu osobom zawsze sprawiało problem – dodaje Jerzy Komar.

Jak dobrać piec do domu?

Nasuwa się więc pytanie – w jaki sposób dobrać odpowiednio piec do domu? – Bilans energetyczny budynku, co powtórzę raz jeszcze, jest najważniejszy. Jeśli mamy starszy dom, nieocieplone ściany, nikt nie może nam wmawiać, że ogrzejemy go gazem. Oczywiście w ujęciu ogólnym zrobimy to, ale rachunki będą ogromne – podkreśla nasz rozmówca. Istotna jest więc… matematyka! – Opracowanie wyliczeń według odpowiednich schematów jest najważniejsze. Te dane – m.in. dotychczasowe rachunki dadzą nam odpowiedź, jakie urządzenia wybrać ze względu na paliwo, a później ze względu na jego moc – tłumaczy właściciel CTG Komarpol w Bielsku-Białej.

Jaki kocioł węglowy wybrać, by było ekologicznie i oszczędnie?

Wymiana urządzenia na nowe, przy zastosowaniu się do obecnych przepisów – w tym m.in. uchwały antysmogowej województwa śląskiego, dopuszcza możliwość instalacji nowoczesnego kotła węglowego. Przykład? Kocioł DEFRO Komfort Eko Lux posiadający 5 klasę ecodesign. Daje nam gwarancję „czystego spalania”. Co to oznacza w praktyce? Kocioł spala węgiel automatycznie, człowiek jako użytkownik wsypuje tylko węgiel. To urządzenie na podstawie sterowników decyduje o użytej do spalania mocy, czy też ilości wykorzystywanego opału w danym momencie. Co najistotniejsze, posiada równocześnie nowoczesne katalizatory, pozwalające na zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń.

Jak obliczyć, który piec będzie lepszy dla naszego domu?

Jak więc obliczyć wspominamy już bilans energetyczny naszego budynku? Który z czynników poza wspomnianymi powinniśmy wziąć pod uwagę? Wystarczy do nas… napisać! – Ocenę bilansu energetycznego budynku wykonujemy darmowo. Jeśli ktoś jest obecnie na etapie analizy swojego domu względem inwestycji w nowe urządzenie, zachęcamy do kontaktu. Musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Dla przykładu, jeśli jesteśmy w stanie zamienić kilowat energii elektrycznej na 4 kilowaty ciepła, wtedy przy pozostałych parametrach na odpowiednim poziomie możemy myśleć o pompie ciepła – mówi Jerzy Komar. Bilans daje więc odpowiedź, czy dany budynek spełnia wymogi, by wykorzystanie danego źródła ciepła było efektywne.

Wymiana kotła – korzyści ekologiczne i finansowe

Zmiany w przepisach, wytyczne, rozporządzenia mają rzecz jasna związek z dbałością o środowisko i nas samych – czyste powietrze to zdrowe społeczeństwo! – Ale musimy korelować ekologię i nasze finanse. Dlatego trzeba całość dobrze przeanalizować– podkreśla Jerzy Komar. Przykład? Pozostanie przy kotle węglowym i wymiana tylko (lub aż!) na nowoczesne urządzenie. Jeśli w dotychczasowym potrzebowaliśmy w skali roku 7 ton opału, nowe urządzenia spalające automatycznie mogą zaoszczędzić dla nas około… 3200 zł! – Czyli 4 tony opału mniej. A do tego doliczyć trzeba również mniejsze zużycie energii elektrycznej, bo nowe kotły nie potrzebują już tyle mocy – dodaje właściciel Komarpolu.

Chcesz sprawdzić swój dom? Ocenić bilans energetyczny? Zanim wydasz pieniądze, sprawdź, jak nie przepłacić i odezwij się do nas!

Skontaktuj się TERAZ:
tel.: 602-556-536
e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button