Przejdź do treści

Komarpol

Fakty i mity – nowoczesne ogrzewanie

  • przez

Pompa ciepła, fotowoltaika, grzałka – o tych trzech elementach związanych z nowoczesnymi źródłami ogrzewania słyszymy w ostatnim czasie sporo. – Niewiedza trafiających do nas osób jest zrozumiała, martwi spryt i chęć zysku nieuczciwych sprzedawców. Samo „nowocześnie” nie wystarczy. Musi być też optymalnie, skrojone na miarę – mówi Jerzy Komar, szef Komarpolu. Zobacz fakty i mity dotyczące nowoczesnych źródeł ogrzewania.

Współczynnik uzysku ciepła (COP) na poziomie nawet 7 kilowatów!


Mit! Nie ma obecnie pomp ciepła, które technicznie byłyby w stanie uzyskać taką sprawność. Pompy ciepła osiągają uzysk ciepła na poziomie 4 do 5 kilowatów. 1 kilowat energii wytwarza więc 4 do 5 kilowatów  ciepła. – Dlatego pompa jest tak optymalna. Ale jeśli słyszymy wartości wyższe, sprawdźmy dokładnie. Zapytajmy fachowców – doradza nasz szef. A istotnie, doświadczenia w tym zakresie ekipie Komarpolu nie brakuje – firma z Bielska-Białej zamontowała pierwszą pompę ciepła ponad 30 lat temu!

Pompa ciepła będzie zła. Trzeba rozważyć ekogroszek, pellet, gaz lub gaz płynny LPG


Fakt! – Po wykonaniu dokładnej analizy, bilansu energetycznego budynku może okazać się, że źródło ogrzewania inne niż pompa ciepła będzie właściwe – tłumaczy Jerzy Komar. Pompa ciepła to nowoczesne, ekologiczne i bardzo wydajne źródło ogrzewania. Zdarza się jednak, że optymalnym z perspektywy inwestycji w źródło ogrzewania jest dobranie innego urządzenia. Kotły pelletowe lub kotły na ekogroszek, kotły gazowe, LPG dostępne są dla wszystkich miejscowości z wyjątkiem Krakowa, co sprawdzić możesz w Komarpolu. Nie wszystkie urządzenia są dotowane w programach dotacyjnych.

Najlepiej mieć tylko pompę ciepła!

Mit! Kilka źródeł ogrzewania lub energii dostępnych w budynku to swego rodzaju skarb. – Możemy wtedy korzystać z ogrzewania w sposób najbardziej optymalny ze względu na nasze zapotrzebowanie, możliwości czy aktualne ceny na rynku paliw. Mając źródło ogrzewania w postaci pompy ciepła i posiadając środki inwestycyjne na źródło energii w postaci fotowoltaiki możemy zaoszczędzić na rachunkach – przybliża właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej.

Fotowoltaika jako pierwsza…

Mit! Fotowoltaika jako pierwsza, przed pompą ciepła? Oczywiście, że nie! – Fotowoltaika jest źródłem energii – wytwarza prąd. Pompa ciepła jest źródłem ogrzewania – wytwarza ciepło. Jeśli inwestycja ma mieć sens, pierwsze montujemy pompę ciepła, następnie jeśli posiadamy środki inwestycyjne dobieramy fotowoltaikę – tłumaczy Jerzy Komar. Dlaczego pompa ciepła powinna być przed fotowoltaiką – o tym pisaliśmy więcej w naszym artykule. Zobacz tutaj -> www.komarpol.pl/2022/03/01/pompa-ciepla-i-fotowoltaika-co-pierwsze/

Fotowoltaika i grzałka jest jak pompa ciepła

Mit! Wśród wielu ofert na rynku możemy znaleźć propozycje połączenia fotowoltaiki z grzałką. To jednak rozwiązanie nieekonomiczne i pisząc wprost – nie warto dać się nabrać. – Takie połączenie nie ma nic wspólnego z pompą ciepła. Nie dajmy się nabierać na takie rozwiązania! – zaznacza Jerzy Komar. Najważniejsza różnica? Tracimy pieniądze… – Pompa ciepła z 1 kilowata energii elektrycznej da nam 4 do 5 kilowat ciepła. Grzałka z 1 kilowata energii elektrycznej… 0,8 kilowata ciepła. To ponad czterokrotnie mniejszy zysk cieplny. Przeliczając na pieniądze, po prostu tracimy – tłumaczy szef Komarpolu.

Zamiast 15 ofert, znajdź doświadczonego wykonawcę

Fakt! Coraz częstszym jest przeszukiwanie Internetu w celu znalezienia najtańszej oferty. A nie o najtańsze, a najbardziej optymalne rozwiązania powinniśmy zabiegać. – Jeśli zaoszczędzimy na urządzeniu, to może się okazać się, że podczas eksploatacji urządzenie nie spełni komfortu użytkowania i nie nada się do użytku  w danym obiekcie, a może będzie potrzebna wymiana? Jeśli ktoś dobierze nam urządzenie i wybierze złą moc oraz nietrafione urządzenie technicznie w stosunku do potrzeb, będziemy  tracić duże pieniądze, które wydamy na bardzo wysokie rachunki za energię elektryczną  – mówi Jerzy Komar. Zamiast 15 ofert znalezionych w sieci, warto poświęcić czas na znalezienie doświadczonego i rzeczowego wykonawcy, który udzieli również  informacji, co do sposobu pozyskania środków inwestycyjno-dotacyjnych . – Po to, by dokładnie wytłumaczył, dlaczego wybrano dane rozwiązanie „skrojone na miarę jak garnitur.” Byśmy mieli poczucie, że ktoś nam doradza, a nie po prostu chce sprzedać dostępne akurat produkty – podkreśla właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol.

Najlepsze rozwiązanie na ogrzewanie Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec i okolice?

Masz inne pytania lub wątpliwości? Zastanawiasz się czy Twoje obecne źródło ogrzewania jest optymalne? Skontaktuj się ze specjalistami Komarpolu, zyskaj wiedzę i oszczędź pieniądze!

Porozmawiajmy!
tel.: 602-556-536
e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button