Przejdź do treści

Komarpol

Pompa ciepła a ogrzewanie wody w domu – tanie ogrzewanie od… 2,50 zł!

  • przez

Wysokie ceny gazu czy węgla sprawiają, że zwracamy jeszcze większą uwagę na koszty związane z ogrzewaniem wody w naszych domach. Jak sytuacja przedstawia się w przypadku pompy ciepła? Bardzo korzystnie! Zobacz, jak wiele oszczędzić możesz na rachunkach korzystając z ogrzewania wody – CWU – za pomocą pompy ciepła.

Pompa ciepła a CWU – to bardzo dobre połączenie

Ogrzewanie wody w naszych domostwach za pomocą pompy ciepła to bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na oszczędności, o czym szerzej poniżej. Patrząc ogólnie poprzez pryzmat pomp ciepła, mamy do wyboru dwie możliwości – pompę ciepła typu monoblok dającą możliwość chłodzenia, ogrzewania i  grzania ciepłą wodę oraz pompę ciepła CWU dedykowaną tylko do ogrzewania wody. – Różnica jest rzecz jasna w kosztach inwestycji. Pompa ciepła tylko do ogrzewania wody jest tańsza. Ale na inwestycję zawsze warto spojrzeć z szerszej perspektywy i ocenić, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze – podkreśla Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej. Obecnie (stan na lipiec 2022), koszt montażu pompy ciepła CWU to około 15-16 tysięcy złotych, zaś koszt montażu pompy ciepła monoblok to około 40 tysięcy złotych. To oczywiście przykładowe ceny przy założeniu wielkości budynku około 140-160 metrów, obejmujące kompleksową inwestycję – zakup urządzenia oraz montaż wraz z   uruchomieniem.

Pompa ciepła grzeje wodę, pompa ciepła jako klimatyzator

Pompa ciepła to bardzo wydajne urządzenia, w przypadku ogrzewania wody w naszych domach mogące osiągnąć nawet współczynnik 4,7! Oznacza to, że każdy kilowat energii zamieniany jest na aż 4,7 kilowata ciepła. – Obecnie cena węgla to blisko 3,5 tysiąca, gaz także mocno podrożał. Ale nawet przy  cenach, gdy cena węgla wynosiła tysiąc złotych, a gaz był znacznie tańszy, wciąż bardziej opłacalna w eksploatacji była pompa ciepła – przybliża właściciel Komarpolu.  Co ważne, mając pompę ciepła monoblok i „podłogówkę”, klimatyzacja dodatkowo nie jest nam potrzebna. – W tym zakresie pompa jest bardziej wydajna, niż klimatyzacja. Pompa ciepła w lecie ciepłe powietrze wykorzystuje jeszcze do ogrzewania wody, typowy klimatyzator „wyrzuca” je tylko na zewnątrz. To kolejny argument za tzw. monoblokiem – tłumaczy Jerzy Komar.

Ogrzewanie wody pompą ciepła – co z instalacją?

Co ważne inwestycja związana z pompą ciepła nie musi w żaden sposób wiązać się z dodatkowymi kosztami związanymi z modernizacją instalacji. Przy większości montaży pomp ciepła, istniejąca już instalacja grzewcza wymaga tylko drobnych korekt. To wymiana podstawowego osprzętu, zdarza się, że również termostatów przygrzejnikowych. – Wszystko to oceniamy oczywiście na etapie projektu, klient od początku wie, jaka jest wartość całej inwestycji. Nie ma żadnych ukrytych kosztów, wszystko przedstawione jest „czarne na białym” – tłumaczy szef Komarpolu z Bielska-Białej. Ewentualne zmiany potrzebne w kotłowni w większości przypadków są więc „kosmetyczne”, dzięki czemu przeprowadzenie montażu pompy ciepła przebiega szybko i sprawnie.

Ile kosztuje ogrzewanie wody pompą ciepła?

Jakie są więc koszty ogrzewania wody pompą ciepła w domu jednorodzinnym? Posłużymy się przykładem budynku o powierzchni od 140 do 160 metrów kwadratowych, mającego zasobnik o pojemności 250 litrów. Woda ogrzewana jest do 60 stopni, a do odbiornika trafia woda o temperaturze 42 stopni. – Jest mieszana z zimną wodą, co sprawia, że pojemność wody zwiększa nam się do 400 litrów, co jest w pełni wystarczające dla 4-5 osobowej rodziny – tłumaczy Jerzy Komar. Biorąc pod uwagę aktualne ceny (stan na lipiec 2022), koszt ogrzewania ciepłej wody  na dobę to… około 2,50 zł dziennie! Daje to więc kwotę około 75 zł miesięcznie. Oszczędność względem gazu, za który obecnie musielibyśmy zapłacić około 300-400 zł jest więc bardzo widoczna! A przy tym dbamy jeszcze w pełni o ekologię!


Program Moje Ciepło i Czyste Powietrze dla pomp ciepła

O wyborze rozwiązania – pompa ciepła monoblok lub pompa ciepła CWU decyduje bilans energetyczny budynku, pomaga również wstępna wycena określona za pomocą konfiguratora pomp ciepła. Dedykowany konfigurator pomp ciepła dostępny jest na stronie Komarpolu -> www.komarpol.pl/konfigurator-pomp-ciepla. Koszty całej inwestycji można również obniżyć poprzez wykorzystanie dostępnych programów dotacyjnych, w tym m.in. Program Moje Ciepło czy Program Czyste Powietrze. – Ale są też oczywiście programy gminne czy miejskie. Mamy pełne rozeznanie, podpowiadamy więc klientowi optymalną wersję – podkreśla Jerzy Komar.

Pompa ciepła z dofinansowaniem – Bielsko-Biała i okolice:


e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl
tel.: 602-556-536

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *