Przejdź do treści

Komarpol

Pompa ciepła – eksploatacja, amortyzacja inwestycji

  • przez

Czy inwestując w pompę ciepła będę musiał podejmować jakieś działania jak w przypadku innych źródeł ogrzewania? – pytają często nasi klienci. Tymczasem najczęściej montowane urządzenia – pompy ciepła typu monoblok – są niemalże bezobsługowe. Montujemy, a Ty śpisz spokojnie! Płacisz przy tym mniejsze rachunki, jesteś ekologiczny i możesz dodatkowo inwestować w fotowoltaikę.

Pompa ciepła – grzanie, chłodzenie – Ty tylko korzystasz!

Często klienci pytają nas, o czym trzeba pamiętać, co ewentualnie wymienić, jak często serwisować. Tymczasem montowane przez nas pompy ciepła typu monoblok mają gwarancję na minimum 5 lat i choć trudno niektórym to sobie wyobrazić, nie trzeba przy nich nic robić. Po prostu, my montujemy, uruchamiamy, a klient cieszy się ekologicznym ciepłem – przybliża Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol. Zastosowane rozwiązania w urządzeniach sprawiają, że zewnętrzna ingerencja jest nawet niewskazana. – Dobrze skonfigurowana pompa ciepła pracuje po prostu sama. Nie powinniśmy jej przeszkadzać. Potrzebuje tylko prądu – uśmiecha się nasz szef. Pojawia się więc pytanie, czy dobrze być przygotowanym z popularną fotowoltaiką?

Pompa ciepła i fotowoltaika – jaka właściwa kolejność inwestycji?

Odpowiadając na pytanie postawione w poprzednim akapicie – NIE. – Fotowoltaika przeżywa falę popularności, ale jeśli jesteśmy mądrymi inwestorami i rozważnie traktujemy swoje środki finansowe powinniśmy wybrać pierwsze pompę ciepła. Tylko z punktu widzenia samej inwestycji, pompa ciepła amortyzuje się szybciej o kilka lat. Mówiąc wprost – bardziej „do przodu” będziemy pierwsze instalując pompę ciepła – tłumaczy Jerzy Komar. Co rzecz jasna nie oznacza, że nie powinniśmy jej instalować. – Ale dopiero w drugim etapie, jako uzupełnienie. Tak, by stworzyć w swoim domu optymalne rozwiązanie energetyczne, a dobrana instalacja uwzględniała energię potrzebną dla pompy ciepła – dodaje.

Skąd wiedzieć, czy oferta na pompę ciepła jest dobrze dobrana do twojego obiektu i położenia geograficznego?

Inwestycja w pompę ciepła to istotnie szansa na oszczędności i szybką amortyzację urządzenia. Wpływ na te kwestie mogą mieć rzecz jasna dofinansowania, ale średni czas „zwrotu” pompy ciepła to 5-6 lat, przy aż 12-15 latach w kontekście fotowoltaiki. – Mowa oczywiście o tym, jaką energię jest w stanie dla nas wytworzyć dana instalacja w stosunku do poniesionych kosztów – uzupełnia Jerzy Komar. Wiemy więc, że warto pierwsze zamontować pompę ciepła (chyba, że dysponujemy środkami na równoczesną inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę). Jak jednak wybrać najlepszą ofertę? – Powinniśmy porównać oferty, ale też porozmawiać z wykonawcami. Pompa ciepła musi być dobrze dobrana, żeby pracowała właściwie i ekonomicznie – dodaje Jerzy Komar. Przykład? Dom o wielkości 140-160 metrów to koszt ogrzewania za pomocą pompy ciepła – przy obecnych cenach prądu (stan na 27 kwietnia 2022 r.) – w skali roku do 3000 zł.

Nowoczesna pompa ciepła HEWALEX posiadająca podtrzymanie pracy pompy!

– Ale nie cały czas – uśmiecha się właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej. Istotnie jednak, dostępne w naszym salonie przy ulicy Generała Andersa 14 pompy ciepła marki Hewalex, zaprojektowane zostały w taki sposób, że przy temperaturze -25 stopni Celsjusza pompa pracuje nawet w przypadku 48 godzinnej przerwy w dostawie prądu. Nie musimy przejmować się więc pracą urządzenia. Co więcej, urządzenia monitorowane są przez 24 godziny na dobę za pośrednictwem sieci, co dodatkowo pozwala nam spać spokojnie. – Parametry urządzenia są pod stałym nadzorem. Gdyby pojawiły się np. „przepięcia” związane z okresem burzowym, błyskawicznie nasz serwis przywraca właściwe ustawienia. My obserwujemy więc urządzenie, co daje jeszcze większą swobodę i spokój klientowi w jego użytkowaniu. Ryzyko awarii jest bardzo mocno zminimalizowane – podkreśla Jerzy Komar.

Pompa ciepła HEWALEX i śpisz spokojnie! Ciepło „robi się” samo

Podsumowując – pompy ciepła typu monoblok – najczęściej montowane w naszym regionie to urządzenia w pełni bezobsługowe. Nie wymagają przeglądów, nie ponosimy dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, a w przypadku marki Hewalex – dostępnej w naszej ofercie, możemy liczyć dodatkowo m.in. na 24-godzinny monitoring serwisowy! Zastanawiacie się czy pompa ciepła to dobry pomysł? Sprawdźcie za pomocą naszego konfiguratora – jaką pompę ciepła powinniście zamontować w swoich domostwach – www.bit.ly/KOMARPOL_POMPY_CIEPLA

A jeśli masz inne pytania, napisz lub zadzwoń:
tel.:  602-556-536
e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button