Przejdź do treści

Komarpol

Program Ciepłe Mieszkanie

Czym jest Program Ciepłe Mieszkanie? W jakich miejscowościach w naszym regionie można z niego skorzystać? Jakiej wysokości wsparcie możemy wreszcie pozyskać i na co? M.in. na te pytania odpowiadamy w naszym najnowszym wpisie, gdzie przybliżamy wszystkie najważniejsze aspekty programu CIEPŁE MIESZKANIE dostępnego w trzech różnych wariantach wsparcia dla beneficjenta.

To mniej popularny program, niż znany nam świetnie Czyste Powietrze czy Moje Ciepło. Tymczasem przeznaczonych zostało blisko 2 miliardy złotych na jego działanie – tłumaczy Jerzy Komar, właściciel Komarpolu.

Czym jest Program Ciepłe Mieszkanie?

To program dedykowany dla osób zamieszkujących budynki wielorodzinne – np. mieszkania w blokach podlegających spółdzielniom gminnym, miejskim czy prywatnym. Skorzystać mogą z niego osoby fizyczne lub całe wspólnoty zarządzające nieruchomościami. W pierwszym przypadku, prywatny inwestor można w ramach Programu Ciepłe Mieszkanie zdemontować nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe (kopciucha) i zakupić w zamian nowe źródło ogrzewania. Warunkowo może być to też zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej czy wykonanie za pośrednictwem uzyskanego wsparcia dokumentacji projektowej.

Większe możliwości mają całe wspólnoty. W tym wypadku można wymienić źródło ogrzewania, zakupić i montować ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, bram garażowych, zakupić i montować mikroinstalacje fotowoltaiczne, wykonać za pozyskane środki audyt energetyczny, dokumentacje projektową czy wymagane ekspertyzy.

– Skorzystać może więc zarówno osoba zamieszkująca sama lub z rodziną wybrane mieszkanie, wiele możliwości ma wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna. Warto więc z perspektywy mieszkańca mieć świadomość i zapytać w swojej wspólnocie, czy planowane jest podjęcie kroków i pozyskanie wsparcia z Programu Ciepłe Mieszkanie – mówi Jerzy Komar.

Program Ciepłe Mieszkanie dotacja

W ramach programu przewidziano trzy poziomy dofinansowania w przypadku osób ubiegających się o wsparcie dla swojego mieszkania. Obowiązuje podział ze względu na dochody:

poziom podstawowy
– roczne dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają 135 000 zł

poziom podwyższony
– przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym

poziom najwyższy – przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego

Przy poziomie podstawowym wsparcie może wynieść od 16 500 zł do 19 000 zł, przy poziomie podwyższonym wysokość dofinansowania w Programie Ciepłe Mieszkanie może wynieść od 27 500 zł do 29 500 zł, w przypadku poziomu najwyższego, wsparcie może mieścić się w przedziale 41 000 zł do 43 900 zł (kwoty podane są dla budynków w miejscowościach ujętych na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin).

Równocześnie, o wsparcie występować mogą całe wspólnoty. Wsparcie dla wspólnoty mieszkaniowej w Programie Ciepłe Mieszkanie może wynieść odpowiednio:

– przy kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła 350 000 zł (60%)

– przy kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła oraz zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej 360 000 zł (60%) lub 375 000 zł (60%); dla zadania uwzględniającego pompy ciepła

– przy termomodernizacji bez wymiany źródła ciepła 150 000 zł (60%)

Zdajemy sobie sprawę, że wszystkich zakresów jest sporo, a szybkie ustalenie, jaką dokładnie kwotę możemy otrzymać nie jest takie proste. Dlatego w Komarpolu korzystając z naszych wieloletnich doświadczeń oceniamy możliwości danego budynku czy lokalizacji względem wykorzystania danego programu lub podpowiadamy wykorzystanie wsparcia również z innych programów – analizuje nasz szef.

W jakich miejscowościach obowiązuje Program Ciepłe Mieszkanie?

Pozyskanie dofinansowania w ramach Programu Ciepłe Mieszkanie możliwe jest w tych gminach, które przystąpiły do II naboru programu obowiązującego w 2024 roku. W naszym regionie to pięć miejscowości – Bielsko-Biała, Cieszyn, Goczałkowice-Zdrój, Lędziny oraz Łękawica. Jeśli zamieszkujecie więc w tych miejscowościach w budynku wielorodzinnym – prywatnym lub podlegającym wspólnocie mieszkaniowej, możecie zweryfikować uzyskanie wsparcia w ramach Programu Ciepłe Mieszkanie. – Zachęcamy do kontaktu, co pozwoli zapewne zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Wiele składowych sprawia, że osobie codziennie zajmującej się wnioskami jest po prostu łatwiej dostrzec najważniejsze zakresy w kontekście danego budynku i szybko udzielić podpowiedzi w kontekście udziału w programie – tłumaczy właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej.

Skontaktuj się z nami TERAZ:
e-mail: dotacje@komarpol.pl
telefon: 602-556-536

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button