Przejdź do treści

Komarpol

Wymiana kotła w programie Czyste Powietrze – w jaki sposób uzyskać dofinansowanie?

  • przez

Jednym z najpopularniejszych obecnie programów związanych z dotacjami do wymiany kotłów na nowe jest ogólnopolski program Czyste Powietrze. Co więc należy zrobić, by uzyskać finansowe wsparcie? Jakie warunki musimy spełnić, by nie denerwować się i mieć pewność, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie? O jakich kwotach mowa? Podpowiadamy!

Uzyskanie dofinansowania w programie Czyste Powietrze – co zrobić?

Wbrew pozorom, by otrzymać dodatkowe finansowanie na wymianę kotła nie musimy „studiować” wielu stron informacji. Podstawowa wiedza związana z wypełnieniem wniosku wystarczy nam, by wypełnić go w sposób właściwy. – I my w tym wypełnieniu wniosku pomagamy, by klient nie musiał się denerwować, że „czegoś brakuje” – tłumaczy Jerzy Komar, szef Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej.

Jaka jest więc kolejność działania? Przedstawiamy cztery podstawowe kroki:

  1. Wypełnij wniosek, podpisz i złóż w odpowiednim Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub banku. Możesz zrobić to online przez Portal Beneficjenta lub system gov.pl. 
  2. Podpisz umowę na dotację lub pożyczkę.
  3. Zrealizuj Inwestycję.
  4. Złóż wniosek rozliczeniowy. Pamiętaj, by dołączyć do niego faktury za wykonane usługi i zakup urządzenia. Stanowią one potwierdzenie ukończonej inwestycji.

Kotły dostępne w ramach programu Czyste Powietrze

Dofinansowanie wymiany kotła węglowego na gazowy lub zakup i montaż innych ekologicznych urządzeń to możliwości w ramach programu Czyste Powietrze. – Warto zdecydować się na udział w programie. Zyskujemy nie tylko pieniądze na inwestycję, ale też w szerszej perspektywie oszczędzamy dzięki nowym i ekologicznym urządzeniom – mówi Jerzy Komar.

Jakie urządzenia możemy więc wymienić w ramach programu Czyste Powietrze?
               – kotły kondensacyjne – jako surowiec najczęściej wykorzystują gaz i gaz ciekły. Nowoczesna technologia pozwala jednak pozyskiwać energię nie tylko ze spalania gazu, ale również ciepło pochodzące ze spalin, co pozwala na większą oszczędność
               – kotły olejowe – wykorzystywane są najczęściej w budynkach, w których nie ma możliwości przyłączenia gazu ziemnego
               – kotły elektryczne – polecane jako uzupełnienie innych sposobów ogrzewania, a także w miejscach, w których wykonanie instalacji centralnego ogrzewania jest niemożliwe
               – kotły na paliwo stałe (węgiel lub pellet) – nowoczesne, bardziej ekologiczne od tradycyjnych 5 klasy z eco designem
               – pompy ciepła – urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, pozyskują energię cieplną z powietrza. Do działanie potrzebują tylko bardzo małej ilości energii elektrycznej, która może pochodzić np. z paneli  fotowoltaicznych
               – systemy solarne – do wspomagania c.o. i c.w.u
               – panele fotowoltaiczne

Limit zarobków w Czystym Powietrzu? Jakiej wysokości otrzymam dofinansowanie w zależności od osiąganych dochodów?

Beneficjentów podzielono na dwie grupy intensywności dofinansowania. W pierwszej z nich znajdują się rodziny, w których kwota miesięcznego dochodu na osobę nie przekracza 1400 lub 1960 w gospodarstwie jednoosobowym. W tej grupie wnioskodawcy mogą liczyć na najwyższe dofinansowanie, wynoszące nawet do 75% wartości całej inwestycji. Przykład? Jeśli nasz nowy kocioł kosztowałby 9 000 zł, wówczas koszty, które poniesie klient to 2250 zł. – To wysokie wsparcie, z którego warto skorzystać. Stosunkowo niewielkim kosztem zyskujemy zupełnie nowe urządzenie – obrazuje szef Centrum Technik Grzewczych Komarpol.

W drugiej grupie znajdują się osoby przekraczające wspomniane powyżej kwoty miesięcznego dochodu, ale o łącznym dochodzie rocznym nie przekraczającym 100 tysięcy złotych. W ich przypadku dofinansowanie na kotłownię gazową wyniesie 45 %. W pierwszej kolejności rozpatrywane są wnioski beneficjentów objętych podstawowym poziomem dofinansowania. Jeśli poniesione koszty są wyższe, możesz starać się o pożyczkę. Więcej informacji o pożyczce znaleźć można w programie priorytetowym.

Gdzie sprawdzić dokładne informacje związane z Czystym Powietrzem?

Informacje dotyczące maksymalnych dotacji dla poszczególnych kosztów kwalifikowanych dostępne są na stronie internetowej – www.czystepowietrze.gov.pl.

Jeśli macie pytania i wątpliwości, możecie również skontaktować się bezpośrednio z nami, dzwonić na numer – 602-556-536.

Równocześnie jesteśmy niezmiennie dostępni w naszym salonie w Bielsku-Białej przy ulicy Aleja Generała Andersa 14.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button