Przejdź do treści

Komarpol

Zima? Sprawdź kocioł i instalację grzewczą oraz…

  • przez

Początek sezonu grzewczego to często awarie kotłów i pieców czy całych instalacji. By uniknąć nerwów i chłodu w domu, warto zweryfikować swoje źródło ogrzewania. Na co więc zwrócić uwagę? Czy to już moment, w którym powinniśmy zastanowić się nad wymianą kotła? M.in. na te pytania odpowiadamy w naszym najnowszym artykule. Przygotuj się razem z nami!

Przygotowanie kotła do zimy – co sprawdzić, by urządzenie działało sprawnie?

Każde urządzenie przed okresem grzewczym powinno zostać zweryfikowane i sprawdzone, by uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z problemami z ogrzewaniem. – Chcąc spać spokojnie przed sezonem zawsze sprawdźmy nasze urządzenie. Zachęcamy równocześnie, by weryfikację przeprowadził fachowiec, oceniając poszczególne, zużywalne elementy w kotle – tłumaczy Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej.

Co możemy jednak zrobić samemu? Przede wszystkim sprawdźmy, czy nie dostrzegamy np. uszkodzeń widocznych „gołym okiem”. Korozja, wżery na urządzeniu, lekkie podciekanie, głośniejsza praca urządzenia – to pierwsze, bardzo istotne symptomy dające „sygnał”, by weryfikację przeprowadził specjalista od danego urządzenia.

Pamiętajmy również o tym, by urządzenia czyścić. – Niezależnie czy to kocioł węglowy, pelletowy lub gazowy – każde z urządzeń powinno zostać oczyszczone po zakończeniu poprzedniego sezonu grzewczego. Jeśli tego nie zrobiliśmy, tym bardziej wnikliwie przyjrzyjmy się swojemu piecowi – dodaje Jerzy Komar.

Wentylacja kotłowni – bądź bezpieczny

Rozpoczynając nowy sezon grzewczy sprawdźmy równocześnie stan naszej wentylacji. – Nawiew i wywiew powietrza to kluczowy element dla odpowiedniej pracy kotła, ale też naszego bezpieczeństwa – zaznacza szef Komarpolu. – Zdarzało się niestety wielokrotnie, że ktoś mówił : “tutaj mam okienko, jak trzeba to otwieram”. Absolutnie tak nie postępujmy! Wentylacja musi być drożna przez cały czas użytkowania pieca – dodaje.

Sprawdź czy grzejnik nie jest zapowietrzony

By mówić o w pełni wydajnym procesie ogrzewania sprawdzajmy też ciśnienie cieczy w naszych grzejnikach. Brak zadowalającej nas temperatury w naszym pokoju czy mieszkaniu – mimo odpowiedniej pracy kotła – może wynikać z tej prozaicznej przyczyny. Czyli nieodpowietrzonych grzejników. Sprawdzamy więc wpierw, czy ciśnienie w naszej instalacji jest na odpowiednim poziomie. Jeśli jest niższe niż standardowo, może to świadczyć o nieszczelności instalacji i wycieku wody. Wówczas powinniśmy ją uzupełnić, a grzejniki odpowietrzyć. – Spadek ciśnienia wody to również sygnał, by instalacji przyjrzeć się bliżej. Po uzupełnieniu wody, regularnie kontrolujmy więc, czy wskaźnik nie zmienia się. Jeśli po kilku dniach znów ubywa nam wody, konieczna będzie wizyta specjalisty – mówi Jerzy Komar.

Wymiana kotła – kiedy to zrobić?

Równocześnie z początkiem sezonu grzewczego i dodatkowymi obowiązkami związanymi z opałem nasuwa się pytanie – czy powinienem wymienić kocioł na nowy? – Jeśli mamy kocioł kilka czy kilkanaście lat, odpowiedzmy sobie na pytanie – czy chciałbym nie przejmować się ogrzewaniem i moją kotłownią? Sprawny, ale kilkunastoletni piec nie będzie dla nas pracował tak wydajnie, jak nowoczesne urządzenia. I to również „czysta” ekonomia – dobrze dopasowane i skonfigurowane nowe urządzenie, będzie dla nas realnie oszczędzać pieniądze. Bo proces spalania będzie wydajniejszy – tłumaczy szef Komarpolu.

Jeśli chcesz więc sprawdzić swój piec lub zastanawiasz się nad jego wymianą – skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści podpowiedzą Ci, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Zadzwoń do nas lub napisz maila:
e-mail: jerzy.komar@komarpol.pl
tel. 602-556-536

e-mail: sprzedaz@komarpol.pl
tel. 519-178-038

Równocześnie możesz odwiedzić nas w naszym salonie w Bielsku-Białej przy ulicy Aleja Generała Andersa 14.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button