Przejdź do treści

Komarpol

Pompa ciepła to rozwiązanie oszczędne?

  • przez

O słuszności inwestycji w pompę ciepła pisaliśmy sporo w naszych poprzednich artykułach. Jak więc ocenić pompę ciepła ze względu na możliwe oszczędności? Szczególnie w momencie, gdy sporo słyszymy o podwyżkach cen energii? Odpowiadamy w naszym kolejnym wpisie w ramach serii informacyjnej o pompach ciepła.

Pompa ciepła – ile można oszczędzić?

Odnosząc się od razu do najbardziej intersującej kwestii ze względu na wysokość rachunków, pompa ciepła jest rozwiązaniem oszczędnym i korzystnym. Bazując na dotychczasowej cenie prądu (stan na sierpień 2022), ogrzewanie domu o powierzchni 140 metrów to wydatek rzędu 2700-3200 zł w skali jednego roku! Gdy porównamy do obecnych cen paliw stałych – pelletu, węgla lub gazu – oszczędna pompa ciepła dostrzegalna jest od razu. – Obecnie przy cenie węgla ogrzewanie domu o wspomnianej powierzchni to 12 do nawet 15 tysięcy złotych. Pompa ciepła w tym wypadku jest więc blisko 5-krotnie tańsza – wylicza Jerzy Komar, właściciel Centrum Technik Grzewczych Komarpol. Co jednak ze wzrostem cen prądu, o których słyszymy? – Zakładając wzrost cen nawet o prognozowane 40%, pompa ciepła wciąż z perspektywy użytkowania będzie najtańsza – zaznacza szef Komarpolu.

Pompa ciepła a inwestycja – czy warto inwestować pieniądze w pompę ciepła?

Jednym aspektem związanym z oszczędzaniem jest codzienne użytkowanie urządzenia, drugim oszczędność wynikająca z inwestycji. W szczególności, gdy inicjatywę podejmujemy z racji konieczności – np. wymiany starego, dotychczasowego pieca. Odwołując się do przykładu domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych, obecne koszty inwestycyjne wynieść mogą około 40-50 tysięcy złotych. – Co ważne jednak, mamy możliwość skorzystania z szeregu programów dotacyjnych. Program Czyste Powietrze, Program Moje Ciepło dla nowych budynków czy dodatkowe programy związane z niską emisją w gminach i miastach. Opcji jest sporo, my podpowiadamy i doradzamy rozwiązania najbardziej optymalne – tłumaczy Jerzy Komar. Podane koszty odnoszą się rzecz jasna do pompy ciepła typu monoblok – najczęściej montowanych w Beskidach, prostych w eksploatacji i nieobjętych dodatkowymi obostrzeniami środowiskowymi przez Unię Europejską. Równocześnie to urządzenie ogrzewające nasze pomieszczenia i wodę ciepłą użytkową oraz chłodzące podłogówką, a koszty odnoszą się również do instalacji – mówimy więc o pełnej inwestycji. – To całościowy koszt. Jeśli widzimy więc na rynku ofertę za 15-20 tysięcy złotych, musimy dobrze sprawdzić, co w sobie zawiera – podkreśla Jerzy Komar.

Pompa ciepła Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec i okolice – wygoda i bezpieczeństwo

Na co dzień pompy ciepła montujemy – w powiecie bielskim, cieszyńskim, żywieckim, pszczyńskim, oświęcimskim i innych. Co ważne dla każdego z użytkowników, pompa ciepła to wygoda i inwestycyjne bezpieczeństwo. Wszystko dlatego, że urządzenia mają bardzo wysoką sprawność i są przygotowane na znacznie dłuższą pracę i użytkowanie niż kotły węglowe, pelletowe czy gazowe. – Pompy ciepła typu monoblok to około 25-30 lat pracy! Dla porównania zwykły kocioł na wspomniane paliwa stałe pracuje przez około 10 -12 lat. To dwukrotna żywotność! Przy dokładnych obliczeniach, które wykonujemy na życzenie klienta możemy dokładnie oszacować, ile zyskamy na instalacji pompy ciepła w perspektywie lat – mówi szef Komarpolu. Nie musimy równocześnie przejmować się dotychczasową instalacją, pompy ciepła dobrze współpracują nie tylko z ogrzewaniem płaszczyznowym – tzw. podłogówka, równie dobrze radzą sobie przy tradycyjnych grzejnikach. –Zdarza się, że potrzebne są niewielkie modernizacje. Natomiast często klienci martwią się, myśląc czy to w ogóle zadziała? Uspokajamy i potwierdzamy – zadziała! – przekonuje Jerzy Komar.

Jaką pompę ciepła wybrać najlepiej?

Pojawia się więc pytanie – jaka pompa ciepła będzie najbardziej optymalna ze względu na mój dom lub mieszkanie? To zależy! Zachęcamy do weryfikacji poprzez nasz specjalnie opracowany KOFIGURATOR POMP CIEPŁA -> www.komarpol.pl/konfigurator-pomp-ciepla/

Gdybyśmy mieli jednak podać konkretny przykład? Odnieśmy się do domu o powierzchni od 120 do 160 metrów kwadratowych, zakres jest więc stosunkowo szeroki. – I tutaj wszystko zależeć będzie m.in. od rodzaju ocieplenia, potrzeba więc bilansu energetycznego – tłumaczy Jerzy Komar. Może bowiem okazać się, że zarówno dla mniejszej, jak i większej powierzchni pracować może ta sama pompa. W naszym przypadku byłaby to pompa ciepła o mocy 8kW, z buforem 100l oraz zasobnikiem CWU 250l. – To oczywiście tylko przykład, który trzeba indywidualnie zweryfikować. Założyliśmy w tym wypadku wstępnie dom słabiej ocieplony o powierzchni 120 metrów i dobrze ocieplony o powierzchni 160 metrów – zaznacza nasz szef.

A jeśli macie inne pytania związane z funkcjonowaniem urządzeń i możliwą inwestycją w Waszym domu lub mieszkaniu, jesteśmy do Waszej dyspozycji zarówno mailowo, jak i telefonicznie!

Skontaktuj się z Komarpolem:
jerzy.komar@komarpol.pl
tel. 602-556-536

sprzedaz@komarpol.pl
tel. 519-178-038

P.S. Pamiętajcie, że możecie nas odwiedzić w naszym salonie – Centrum Technik Grzewczych Komarpol w Bielsku-Białej – ul. Al. Gen. Andersa 14!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button